Vilken kompetens behöver du? Nu ges du chansen att påverka el- och energiprogrammet i gymnasiet.

Den 21 oktober kl. 09.00 - 11.00 planerar vi tillsammans med Smartare Elektroniksystem att genomföra en digital workshop för att få in idéer och tankar kring hur en behovsanpassad yrkesutgång inom El- och Energiprogrammet ska se ut.

Personal med rätt kompetens är avgörande för att elektronikbranschen i Sverige ska fortsätta vara framgångsrik i en konkurrensutsatt omvärld.

I väntan på större gymnasiereformer vill vi skapa en behovsanpassad yrkesutgång inom el- och energiprogrammet. En anpassad yrkesutgång innehåller 500 gymnasiepoäng (ca 1/5 av programmet).

Var med och påverka när vi namnger utbildningen och väljer vilka kurser som ska ingå programmet så att elever attraheras och blir direkt anställningsbara.

Program:

• Bakgrund och introduktion – Magnus Svensson, Smartare Elektroniksystem
• Prioritering av kursutbud – workshop
• Namngivning av yrkesutgång – workshop

Till anmälan och mer information.


Nyheter


Säkerhetspolisen informerar om rysk teknikanskaffning

Produkter och teknik från Sverige vidare-exporteras till bolag och andra aktörer inom rysk krigsmaterielindustri eller med annan koppling till ryska

Nu är handboken här!

Det krävs mycket för att hålla sig uppdaterad, förstå och kunna hantera nya krav på säkerhet när det gäller utveckling

Framtidsvalet – Elektronikbranschen är viktig!

Svensk Elektronik samarbetar med Framtidsvalet (www.framtidsvalet.se/) i syfte att säkerställa kompetens inom branschen på lång sikt. Vi vänder oss nu

Fullsatt handbokskurs hos AFRY

Maria Månsson, en av kursledarna på vår populära elektronikhandbokskurs framför följande: ”Fullt hus och fullt ös på kursen i Smartare