Pressrelease: ECS och S.E.E parallellt – en kraftfull kombination med starkt konferensprogram

ECS, ett av Europas största embeddededevenemang och S.E.E., som är Nordens största elektronikmässa, kommer att arrangeras parallellt den 4-5 november 2020 på Kistamässan i Stockholm.

Samordningen gör att branschen får den starkaste mötesplatsen för hela den nordiska elektronikindustrin på många år.

– Vi är väldigt glada över att kunna gå ut med den här positiva nyheten trots att det är oroliga tider just nu, säger Mats Andersson, ordförande i Embeddedsektionen på Svensk Elektronik och ordförande i Embedded Conference konferenskommitté. – Det här kommer att bli ett toppevenemang för branschen och en plats för alla att mötas upp och göra affärer på.

Svensk Elektronik och BraMässor är i full gång med att planera alla detaljer när nu de båda evenemangen läggs parallellt. Dessutom genomför Smartare Elektroniksystem egna seminarier och Föreningarna Kraftforum samt Intelec en egen konferens parallellt med ECS – S.E.E. Med dessa ledande evenemang tillsammans under ett tak så kommer Kistamässan under två dagar att fyllas av utställare och besökare, seminarier, internationella talare, prisutdelningar, mingel och mycket mer.

– Vi är i full gång med att ta in förslag på presentationer på Embedded Conference och få in bidrag till Embedded Award, fortsätter Mats Andersson. – Väldigt många i branschen tycker det här var en väldigt bra lösning och för Svensk Elektroniks medlemmar så kommer det här att bli det största evenemanget på länge.

För vidare information, se www.see-event.se och www.embeddedconference.se
Eller kontakta: mats@madev.se , +46 70 108 09 03

Glöm inte bort tävlingen – se här www.swedishembeddedaward.se
Senast dag att anmäla sig till den är 11 september.
Mer information om hur du anmäler dig finns att läsa här.

Mats Andersson,
ordförande i konferenskommittén
Svensk Elektronik

Pressrelease Styrkan av ECS + SEE.


Nyheter


Debattartikel: Sverige halkar efter när EU satsar på framtidens elektronik

Sverige befinner sig i ett krävt ekonomiskt läge som kräver prioriteringar. För att behålla landets konkurrenskraft, öka säkerheten och klara

Teknikföretagens arbete med frågan om export av jordartsmetaller

Hanteringen av EU:s s.k. strategiska beroenden är en helt central del av det arbete som Teknikföretagen bedriver inom ramen för

Kostnadsfri rådgivning i hållbarhetsfrågor och innovation för SME!

Få kostnadsfri coachning i hållbarhetsfrågor och innovation genom Enterprise Europe Network (EEN)* och RISE.

Vinnova begär in synpunkter från svenska företag om kommande Design Platform inom Chips Act

Vinnova arbetar mycket intensivt med processen kring Chips Act, Competence Centers, Design Platform och Pilot lines. Vinnova efterfrågar nu synpunkter