Embedded Conference Scandinavia 5-6 nov 2013, Kistamässan

Flytten till Kista blev en succé! Alla var nöjda med ett rikt utbud av seminarier, utställare, sociala aktiviteter. Återigen en framgångsik konferens. Varmt tack till alla utställare och besökare!
Precis som tidigare år delades Swedish Embedded Award ut på "The Embedded Dinner Party" den första kvällen, 5 nov. En riktig helkväll med både svängig underhållning och högtidlig priscermoni för Swedish Embedded Award.

80 utställare presenterades och 1 523 besök (50% fler än förra året) registrerades under den åttonde Embedded Conference Scandinavia, två-dagarskonferensen som innehåller det senaste och hetaste från embeddedvärlden. Flytten till Kista,”Nordens Silicon Valley”, var positivt för evenemanget och det var fullt av liv och rörelse i gångarna med mängder av besökare som ville göra affärer.

Precis som tidigare år delades Swedish Embedded Award ut på ”The Embedded Dinner Party” den första kvällen, 5 nov. En riktig helkväll med både svängig underhållning och högtidlig priscermoni för Swedish Embedded Award.

Vinnare i kategorin Enterprise: Dasa Control Systems AB med sitt bidrag Forester.

Vinnare i kategorin Student: Vito Di Fonzo och Shwan Clyako från Chalmers University of Technology med sitt bidrag Venus Sensing and Controlling System.

Vinnare i kategorin Micro/Nano: Firma Kjell Bystedt med sitt bidrag e-athletics.

Läs mer om alla spännande bidrag på vår hemsida


Nyheter


Debattartikel: Sverige halkar efter när EU satsar på framtidens elektronik

Sverige befinner sig i ett krävt ekonomiskt läge som kräver prioriteringar. För att behålla landets konkurrenskraft, öka säkerheten och klara

Teknikföretagens arbete med frågan om export av jordartsmetaller

Hanteringen av EU:s s.k. strategiska beroenden är en helt central del av det arbete som Teknikföretagen bedriver inom ramen för

Kostnadsfri rådgivning i hållbarhetsfrågor och innovation för SME!

Få kostnadsfri coachning i hållbarhetsfrågor och innovation genom Enterprise Europe Network (EEN)* och RISE.

Vinnova begär in synpunkter från svenska företag om kommande Design Platform inom Chips Act

Vinnova arbetar mycket intensivt med processen kring Chips Act, Competence Centers, Design Platform och Pilot lines. Vinnova efterfrågar nu synpunkter